+90 543 808 49 85
trenruar
trenruar
Sosyal Medya Hesaplarımız

-UKRAYNA -ŞEHİRLERİ

-Ukrayna Hakkında

Ukrayna, Avrupa’da yer alan bir devlet. Kuzeyinde Beyaz Rusya, doğusunda Rusya Federasyonu, güneyinde Azak Denizi, Karadeniz, Moldova ve Romanya, batısında Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Polonya yer alır. Ülke çoğunluğunu Ukraynalılar oluşturur (% 77,8), azınlıklar ise Rus % 17.3, Beyaz Rus % 0.6, Moldov  % 0.5, Kırım Tatarı % 0.5, Bulgar % 0.4, ve diğerleri % 3.3. Başkenti Kiev olan ülkenin resmi dili Ukraynaca ve toplam nüfusu 45.9 milyon kişidir.

Türkiye’nin kuzeyinde, Karadeniz kıyısında yer alır

Ukrayna’da 7-17 yaşları arasında eğitim mecburi ve parasızdır ve  Ukraynaca yapılmaktadır. Ayrıca Rusça, Moldova dili, Lehçe, Bulgarca, Macarca, Fransızca, Almanca, İspanyolca ve İngilizcenin kullanıldığı okullar da vardır. Ülkede 140’tan fazla yüksek öğretim kurumu ile Ukrayna Cumhuriyeti Bilimler Akademisine bağlı çok sayıda ilmi çalışmalar yapan kurum vardır. Ukrayna’da okuma yazma bilmeyen hiç yok gibidir.

Ekonomi tarım ve sanayiye dayalıdır. Tarımda makine yaygın şekilde kullanılır. Ülke çapında yaklaşık sekiz bin kolektif çiftlik (Kolhoz) ile 1700 civarında devlet çiftliği (Sovhoz) vardır.

Ukrayna’da en yüksek yasama organı Yüksek Meclistir. Meclis üyeleri beş yılda bir yapılan seçimlerle belirlenir. Yüksek Meclis Devlet Başkanı ve Bakanlar Kurulu üyelerini atar.

-Başlıca Ukrayna Şehirleri-

-DNİPRO- ( Dnipropetrovsk)
-Şehir Nüfusu : 1.8 milyon-
-Kiev’e Uzaklığı : 479 km-
-Bölge Alanı : 31.900 km²-
-Bölge Nüfusu : 3,47 milyon-

-Ukrayna’nın en büyük endüstri merkezi olan Dnipropetrovsk, Dnipro ——Nehri üzerinde yer alır. Şehirde, Sovyet döneminden kalma makine inşaat, demir-çelik fabrikaları, kimyasal ve yağ rafine tesisleri bulunur. Aynı zamanda Ukrayna’nın en zengin ve verimli tarım bölgelerindendir. Ulusal tarım ürünlerinin %6’sı buradan sağlanır. Demir yollarının kavşak noktasında yer alır. Ayrıca birçok yüksek eğitim kurumu, enstitüyü bünyesinde barındırır.

Şehir Prens H. Potyomkin tarafından, İmparatoriçe II. Katerina adına 1776 yılında kurulmuştur ve ilk adı Katerinoslav’dır. Daha sonra I. Pavel tarafından Novorosyisk olarak değiştirilmiş ve bir süre bu ad altında kaldıktan sonra Dnipropetrovsk olarak günümüze gelmiştir. (1796–1802)

DONETSK
Şehir Nüfusu : 1.033 milyon
Kiev’e Uzaklığı : 729 km
Bölge Alanı : 26.500 km²
Bölge Nüfusu : 4.66 milyon

Bir güneybatı şehri olan Donetsk, ünlü kömür madeni ve endüstri merkezi olan Donbas’ın tarihi başkentidir. 1869 yılında İngiliz girişimci John Huges tarafından kurulmuş ve bir dizi fabrika inşaatından sonra hızla gelişmiştir.Şu anda Ukrayna’nın en büyük metalürji merkezidir.

Şehrin nüfusunun çoğu çarlık ve Sovyet döneminde buradaki fabrikalarda çalışmak için bölgeye gelen Ruslardan oluşur.Şehrin 1924-1961 yılları arasındaki adı Stalino’dur.

HARKİV
Şehir Nüfusu : 1.47 milyon
Kiev’e Uzaklığı : 487 km
Bölge Alanı : 31.400 km²
Bölge Nüfusu : 2.84 milyon

Harkiv Rusya sınırının 40 km uzağında, Harvov, Lupan ve Uda nehirlerinin birbirine karıştığı kısımda bulunur. 1659 yılında kurulan ve o zamanlar bir sınır ileri karakol olan Harkiv, 17. yüzyılın sonlarına doğru bir ticaret merkezi halini almıştır. Ayrıca 1919-1934 yılları arasında Sovyet Ukrayna’sının başkenti olmuştur. 1920-1930 yılları arasında ise Ukrayna kültürel rönesansına ev sahipliği yapmıştır.

Şehirde görülecek yerler arasında 17. ve 18. yüzyıllara ait Pokrovsky ve Upensky katedrallerinden bahsedilebilir.
Günümüzde şehir ağır makine inşaat sanayi, kimyasal ve farmakolojik bitki yetiştiriciliği ile ün salmıştır.

KARPATLAR
Ukrayna’nın batısında yer olan Karpatlar- muhteşem doğa güzelliğine sahip, nehir ve mineral kaynakları açısından zengin, bol güneşli ve ormanlı bir merkezdir. Ayrıca Karpatlar- ekolojik açıdan oldukça temiz bir ilçesidir. Çok sayıda mineral ve şifalı kaynakları, yüksek oksijenli ve ozonlu havası, hem tatil, hem de sağlık açısından Karpatlar ziyaretçilerine muhteşem imkanları sunar. Zakarpatiye bölgesinin Truskavets, Morşin, Svalyavskiy, Rahovskih, Hustskiy ve Tyaçevskiy ilçelerinde 400 çeşitden fazla mineral suyunun bulunmaktadır. En meşhur sayfiye yerleri arasında Truskavets, Morşin ve Shidnitsa sayılabilir.
Ayrıca Prikarpatiye ve Zakarpatiye kayak sporu sevenlere geniş imkanlar sunmaktadır. Trostyan, Podobovets ve Dragobrat dağları hem amatör hem de profesyonel kayakçılara inanılmaz zevkli anlar yaşatacaktır. Avrupa standartlarına göre yapılan otellerde ve tatil yerlerinde gelişmiş pistler ve teleferikler mevcuttur. Kış tatili için en bilinen merkezler, Slavskiy, Volovets, Dragobrat, Mejigoriye, Podobovets, Rahov ve Yasinya’dir.

KİEV
Nüfus: 2.62 milyon
Alanı: 827 km²
Kuruluş yılı: M.S. 482
Bölge nüfusu: 1.8 milyon
Bölge alanı: 28900 km²

Kiev; Ukrayna’nın başkenti ve Avrupa’nın büyük şehirlerinden biridir. Yaklaşık 1500 yıl önce kurulan şehir Dnipro Nehri’nin kenarında tepelerin üzerinde inşa edilmiştir. Eski bir efsaneye göre Kiev şehri, İskandinav kökenli Kyi, Schek ve Khoryv adlı üç erkek kardeş ve onların Lybid adlı kız kardeşleri tarafından kurulmuş ve şehire en büyük kardeş olan Kyi’nin adı verilmiştir. Kurulduğu andan itibaren Doğu Avrupa’nın gözde ticaret merkezlerinden olmuştur. Bugün Kiev, doğal ve ekonomik kaynakları ile dünyanın dört bir yanından iş adamlarını ve yatırımcıları kendine çekmektedir.Önemli bir yönetim merkezi olarak Kiev, Ukrayna başkanlık yönetimini, Ukrayna parlamentosunu, bakanlar kurulunu ve devlet departmanlarını (kamu kurumlarını) bünyesinde bulundurur. Finansal olarak ise Ukrayna Merkez Bankası , yatırım şirketleri, yabancı finansal kuruluşlar, borsa kuruluşları ve 220’den fazla ticari banka vardır. Ayrıca 2000 civarında tarihi, kültürel ve mimari eser görülebilir.

                                                        Başlıca Tarihi ve Turistik Yerler

Kyivo Pecherska Lavra 

Dnipro’nun tepelerine hakim olan Pecherska Lavra neredeyse 900 yıllık bir geçmişe sahiptir. Bu kompleks yapı irili ufaklı birçok kilise ve mimari başyapıttan oluşmuştur. Lavra bünyesinde birçok yeraltı mezarlığı vardır. Bu yüzden mağaralar manastırı olarak da anılan bir yerdir. Minyatürlerden ve kilise hazinelerinden oluşan koleksiyonuyla Pecherska Lavra dünyanın her yerinden ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Ulusal Opera Evi 

Opera binası Kiev’in merkezinde Kreshchatyk  Caddesi’nin yanında yer alır. Binanın dış güzelliği, görkemli iç mimarisi ve zerafetiyle tam bir bütün oluşturmaktadır. Tiyatroda yapılan gösteri ve faaliyetler genelde Ukrayna-Rus opera ve balesi üzerinedir. Profesyonel sanatçılar, yaratıcı ışıklandırma ve göz alıcı dekorları ile hafızalardan silinmeyecek anılar bırakacağından emin olabilirsiniz.

Vaftiz Vlodimir 

Vlodimir Tepesi’nin yamaçlarında Rus Vaftiz olarak da bilinen Prens Vlodimir’in görkemli anıtı yer alır. Prens Vlodimir Kiev Ruslarını 988 yılında Hristiyanlık’la tanıştırmıştır. Anıt 1853 yılında dikilmiştir.

 

Aziz Nikolas Katolik Katedrali

Katedral 1899-1909 yılları arasında, mimar Horodetsky tarafından inşa edilmiştir. Yapı ana caddelerden biri olan Chervonoarmiyska caddesinde yer alır ve sahip olduğu Gotik sitil ve sivri ikiz kuleleriyle hemen fark edilir. 1980 yılında bir restorasyon geçiren Aziz Nikolas Katedrali günümüzde Katolikler için ibadethane olarak kullanılmakla beraber org müziği konserlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

 

Altın Kapı (Golden Gate)

Yüksek sur biçimli duvarlardan oluşan yapının tarihi yüzyıllar öncesine, 1037 yılına kadar dayanır ve ünlü Kral Bilge Yaroslav saltanatı döneminde inşa edilmiştir. O dönemde duvar, şehrin sınırlarını belirlemekteydi. Yapı aslına uygun olarak 1983 yılında restore edilmiştir. Bünyesinde bir müze barındırır. Altın Geçit, Kiev’in
merkezinde , Zoloti Varota metro istasyonunun hemen yanında yer alır.

Aziz Sofia Katedrali 

Aziz Sofia Katedrali 13 kulesiyle gösterişli ve etkileyici görünüme sahip bir yapıdır. 11. asırda , Prens Yaroslav’ın Pecheneg seferinde kazandığı zafer anısına inşa  edilmiştir. Katedral kurulduğu andan itibaren Kiev Rusları’nın önemli bir kültür ve politika merkezi olmuş, birçok ülkeden elçiler burada kabul edilmiştir. Aziz Sofia Katedrali dış kısmında bulunan 11. asırdan kalma mozaikler ve freskleriyle ünlüdür.

 

Mariyinsky Sarayı

Mavi-krem renklerden oluşan muhteşem güzellikteki saray, Kiev’in en büyük parklarından birinin içinde yer alır. 1750 yılında Rus Mimar Ivan Minçurin gözetimi altında Bartolomeo Rastelli tarafından inşa edilmiştir. Bu etkileyici bina Çar ailesinin malikanesi olarak uzun süre kullanıldı. Bugün ise başkan ziyaretlerine, resmi resepsiyonlara, uluslar arası konferanslara ev sahipliği yapmakla birlikte turist grupları için turlar da düzenlenmektedir.

Andriyivsky Yokuşu

Kiev’in en eski ve dik sokağı olan Andriyvsky Yokuşu, Ukrayna’ya  özgün hediyelik eşya almak için gidilebilecek yerlerin başında gelir. Seyyar satıcıların çoğunlukta olduğu bu sokakta her keseye ve zevke uygun hediye bulunabilir. Ayrıca sokak üzerine de sanat galerileri, dükkanlar, stüdyolar ve kültür müzeleri yer alır. Padol’e ve Andriyivsky’e hakim bir şekilde, yokuşun orta kısmında Aziz Andrey kilisesi görülebilir. İtalyan Mimar Bartolomeo Rastelli tarafından dizayn edilen ve 1754 yılında yapımı tamamlanan, Ukrayna barok tarzında olan 5 kubbeli bir yapıdır. Burada görülecek başka bir tarihi yapı ise 1902 yılında gotik tarzda modernize edilen Richard Şatosu’dur.

Füniküler

1905te inşa edilen Füniküler; Kiev’in eski merkezi Padol ile Mihaylivskaya Meydanı arasında .alışan bir çeşit teleferiktir. Normalde uzun bir yol olan Padol-Mihayivskaya arası mesafeyi 2 dakika gibi kısa bir sürede gidebilirsiniz. Ayrıca bu sayede Kiev’in ve Dnipro nehrinin unutulmaz güzel manzarasını izleme şansı da bulacaksınız. Kişi başına ücret 50 Kopiek olup 7 yaşından ufak çocuklar için ücret alınmamaktadır.

Gorodetsky Binası

Kiev’in en ilginç binalarından biri olan Horodetsky binası merkez Kiev’in en sessiz ve huzur dolu kısmında yer alır. Tanınmış mimar Horodetsky tarafından 1902-1903 yılları arasında inşa edilmiştir. Yapının duvarları ve çatısı mitolojik ve avcılıkla ilgili oyma süs ve figürlerle doludur.

 

Volodymyr Katedrali

1882’de yapılan bu ortodoks kilisesi Neo-Bizans stili özelliklerini taşır. İç süslemede kullanılan harika fresk ve duvar süslemeleriyle kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir. Ayrıca katedralde koro müziği de dinlenebilir. Yapı, Kiev’in merkezi caddelerinden biri olan Taras Shevchenka Bulvarı üzerinde yer alır.

 

Khreschatik (Kreşatik)

Khreschatik Kiev’in ana caddesidir. Tarihi binalarla son dönemde yapılan alış-veriş merkezlerinin iç içe olduğu, yeniyle eskinin birbirine karıştığı kozmopolit bir yapısı vardır. Cadde hafta sonları trafiğe kapatılır. Geniş caddede istediğiniz gibi dolaşabilirsiniz.Caddenin sonunda Turuncu Devrim’e ev sahipliği yapan Bağımsızlık Meydanı bulunur.

 


KIRIM ÖZERK CUMHURİYETİ

Nüfus : 2.400.000. %60 Rus, %24 Ukraynalı, %11 Kırım Tatarı, %5 Diğer (Kazan Tatarı, Azeri, Karaim, Kırım çak, Yahudi, Ermeni, Rum, Beyaz Rus, Bulgar, Moldovan, Leh)
Başkenti : Akmescit (Simferopol) ( 364.000)
Yüz ölçümü : 27.000 Km²
Dil : Rusça, Ukraynaca, Kırım Tatarca
Başlıca Şehirleri : Akyar (Sivastopol) , Kerç, Kefe (Feodosya), Kezlev (Gözleve), (Yevpatorya), Yalta, Canköy, Bahçesaray.

Ekonomi:
Başlıca gelir kaynakları tarım, madenciliğe dayalı sanayi, balıkçılık ve kıyı turizmi.
Yeraltı kaynakları : kömür, demir, manganez, alçı taşı…

Kırım’ın kuzey kısmı tarımın en yaygın olduğu bölgedir. Ağırlıklı olarak ayçiçeği, mısır ve buğday yetiştirilir. Gerekli su Dinyeper nehrinden kanallar aracılığıyla sağlanır.

Yönetim biriminin merkezi Ak mescit yarımadanın kültür ve sanayi merkezidir.
Güneydeki yamaçlarda üzüm bağları yer alır. Parfüm yapımında kullanılmak üzere çiçek de yetiştirilir.

Görülmesi Gerekli Önemli Yerler :

-Kırım savaşı Türk Şehitliği- Sivastopol (Akyar)
-Balaklava koyu-Sivastopol (Akyar)
-Kırlangıç Yuvası – Alupka
-Livadya Sarayı – Yalta
-Botanik Bahçesi – Yalta
-Yalta Sahil Yolu – Yalta
-Aluşta Sahil Yolu – Aluşta
-Vorontsovskiy Sarayı – Alupka
-Panorama – Sivastopol (Akyar)
-Akvarium Müzesi – (Akyar)
-Hersones Antik Şehri – Sivastopol (Akyar)
-Hansaray – Bahçesaray
-Zincirli Medrese – Bahçesaray
-Çufut Kale – Bahçesaray
-Eski Kermen – Bahçesaray
-Tepe Kermen – Bahçesaray
-Sudak Kalesi – Sudak
-Noviy Svet – Sudak
-Ayvazovski Resim Müzesi – Feodosya (Kefe)
-Ceneviz Kalesi – Feodosya (Kefe)
-Kerç Kalesi – Kerç
-Han Camii (Mimar Sinan’ın eseri) – Yevpatorya (Gözleve)
-Neapolis Antik Şehri – Simferopol (Akmescit)

LVİV-(Galiçya):

-Şehir Nüfusu : 0.758 milyon
-Kiev’e Uzaklığı : 544 km
-Bölge Alanı : 21.800 km²
-Bölge Nüfusu : 2.59 milyon

-Lviv; Ukrayna’nın en batısında Polonya sınırında bulunur. 13. yy.da kurulan şehir, Karadeniz ve Baltık Denizi’nin arasında eski ticaret yollarının kavşak noktasındadır.

Lviv tarihi mimari zenginliğiyle öne çıkan bir şehirdir. 17. yy da zengin tüccarlar Avrupa’nın dört bir yanından ünlü mimarları buraya davet ederek Lviv’in Avrupa’nın incisi haline gelmesini sağlamışlardır. Şehir Kasım 1998’de UNESCO tarafından koruma altında alınmıştır.

Bunların dışında şehir bir taşımacılık ve endüstri merkezidir. Motorlu araç, tarım araçları, elektronik cihaz ve kimyasal ürün üretimi yapılır.

-ODESSA:

-Şehir Nüfusu : 1.029 milyon
-Kiev’e Uzaklığı : 480 km
-Bölge Alanı : 33.300 km²
–Bölge Nüfusu : 2.42 milyon

-Odessa; :Ukrayna’nın en büyük liman şehridir.1794 yılında II. Katerina tarafından kurulmuştur.19. yüzyıl ve 20. yüzyılın başlarında tahıl ticareti, tersanecilik ve kaçakçılık merkezi haline gelmiştir. Günümüzde ise şehir, —-Ukrayna’nın Avrupa’ya açılan penceresi ve bir kültür merkezidir. Şehirde gemi sanayi ve ticaret dışında birçok fuar, -sempozyum ve konferans düzenlenir. Odessa’yı bir yılda ziyaret eden kişi sayısı 100.000’i bulmaktadır. Görülecek —önemli yerler arasında ise Promorsky Merdivenleri, deniz, demir yolu ve sayısız güzel plajları sayılabilir.

-ZAPORİJJA:

-Şehir Nüfusu : 0.85 milyon
-Kiev’e Uzaklığı : 568 km
-Bölge Alanı : 27.200 km²
-Bölge Nüfusu : 1.87 milyon

-Şehir :1770 yılında bir Kazak kampı olarak kurulmuştur. Zaporijja’nın —Ukrayna halk biliminde önemli bir yeri vardır.

Bugün ise Zaporijja, ağır sanayi bölgesidir. Bu gelişimin sebebi  1930’larda hizmete giren Dnipro hidroelektrik santralidir. Avrupa’nın en büyük nükleer enerji santrali bu şehirdedir. Ayrıca devasa bir motorlu araç fabrikası da vardır.

Görülecek yerleri için M.Ö. 4000–2000 döneme ait kalıntılar ve 15–18. yy. Kazak kalelerinden bahsedilebilir.

kaynak .ukraynadaokumak

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?