Başkenti Kiev’de Eurovision 2017’yi ağırlayan ama ünü bununla sınırlı olmayan Doğu Avrupa ülkesi Ukrayna hakkında muhtemelen bilmediğiniz bazı ilginç şeyleri sizin için derledik.

Bunları okuduktan sonra Ukrayna’ya bakış açınız değişecek ve hemen bu ülke için uçak bileti bakmaya başlayacaksınız! Ukrayna vizesi almak ile uğraşmanıza ise hiç gerek yok çünkü Türkiye Ukrayna ilişkileri sayesinde bu ülkeye vizesiz giriş yapabiliyoruz.

1. Aslında Oldukça Büyük Bir Ülke

Ukrayna haritasına baktığımızda, doğusunda Rusya, batısında Polonya, güneyinde Karadeniz ve kuzeyinde eski bir Sovyet ülkesi olan Beyaz Rusya (Belarus)’yı görebiliriz. Ukrayna, Rusya’yı hesaba katmazsak 603,628 kilometrekare ile kıtanın en büyük ülkesidir. Ukraya’nın hemen ardından ise 551,695kilometrekare ile Fransa gelmektedir.

 

Başkent Kiev, Ukrayna'da görülmesi gereken şehirler arasında.
Ukrayna seyahatinizde mutlaka görmeniz gereken başkent Kiev gece hayatı ile de ünlü bir şehirdir.

 

2. Yedi Harika’ya Ev Sahipliği Yapmaktadır

Kiev’deki 11. Yüzyıl’da kalma Saint Sophia KatedraliChersonesus Antik Şehri ve ilkel çağlardan kalma Karpat kayın ormanları ile Ukrayna, geniş yüz ölçümü içinde yedi adet Unesco Mirası’na ev sahipliği yapmaktadır. Önemli yerlerden bir diğeri ise Norveç’in Hammerfest şehri ile Ukrayna’yı birbirine bağlayan ve 10 ülkeden geçip doğru bir şekilde ölçümlenen ilk meridyeni sembolize eden dikili taşlardan biri olan “Struve Geodetic Arc”dır. Dünya Mirası bölgeleri dışında yukarıda resmini gördüğünüz Kiev’deki St. Michael katedrali de dahil olmak üzere büyüleyici Ortodoks Katedralleri açısından da büyük zenginliğe sahiptir.

 

Ukrayna, St Sophia Katedrali gibi bir çok ortodoks katedraline ev sahipliği yapmaktadır.
Başkent Kiev’deki St. Sophia Katedrali’nin temelleri 11. yüzyılda atılmıştır.

 

3. Ukraynalı’lar İçmeyi Severler

Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ) verilerine göre yılda kişi başına 13,9 litrelik alkol tüketimi ile Ukrayna dünya çapında altıncı sırada gelmektedir. Sadece Belarus (en fazla), Moldova, Litvanya, Rusya ve Romanyalılar Ukraynalılar’dan daha fazla alkol tüketmektedir.

4. Ama Sadece Vodka Değil

Hazır değinmişken, söylememiz gerekir ki herkesin sandığının aksine, Ukrayanalı’lar sadece vodkatüketmezler. Kendilerine ait içkileri “Horilka” olarak adlandırılır ve vodkaya ne kadar yakın olsa da, küçük farklar gözlemlenmektedir. “Vodka” sözcüğü “küçük su” anlamına gelirken, “Horilka” ise “yanan su“ anlamını taşımaktadır. Sanıyoruz ki niçin acı biber aromalı olduğunu açıklamamıza gerek yok.

5. Mc Donalds Severler Ülkesidir

Ukrayna sadece içki demek değildir. Başkent Kiev’deki merkez tren istasyonu yanındaki McDonalds, fastfood zincirinin dünya üzerindeki en yoğun şubesi olma özelliğini taşımaktadır.

6. Avrupa’nın Kalbindedir

Avrupa’nın coğrafi merkezi Ukrayna sınırları içinde yer almaktadır. Avrupa’yı nasıl ölçtüğünüze bağlı olarak bu ünvana aday olan pek çok yer olduğunu biliyoruz fakat batı Ukrayna’daki Rakhiv isimli küçük şehir işte bu lokasyonlardan bir tanesi. Ayrıca, Ukrayna bu konuda ikinci bir adaya daha sahip. Daha önceleri Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’nun yönettiği ve bir dikili taş ile işaretlenen Transcarpathia da Avrupa’nın merkezi olma konusunda ünvanı taşımaktadır.

7.“The Ukraine” Olarak Kullanılmaz

İngilizce konuşulan ülkeler arasında 1991 yılındaki bağımsızlıklarına kadar genellikle “The Ukraine” olarak bahsedilirdi. Bu yıldan sonra Batı “the” ekini kaldırdı. 1993 yılında Ukrayna hükümeti ülkenin sadece “Ukraine” olarak anılmasını istediğini belirtti. Amerikan elçisi William Taylor ise “the” ekinin bazı Ukraynalı’lar tarafından hakaret olarak algılandığının ve ülkenin egemenliğine saygısızlık olduğunun farkındaydı.

8. Yeryüzünün En Derin Metro İstasyonu Ukrayna’dadır

Sviatoshynsko – Brovarska hattındaki Arsenalna istasyonu yerin 105.5 metre altında Dünya’nın en “derin” istasyonudur.

9. Kiev’in Meşhur Khreshchatyk Caddesi

Ukrayna başkenti Kiev’in ana caddesi Khreshchatyk Caddesi dünyanın en kısa fakat en geniş ana arteri olarak anılmaktadır. Yalnızca 1,2 km uzunluğunda olan fakat hatırı sayılır bir genişliğe sahip bulvar İkinci Dünya Savaşı’nda yok edilse de şehrin odak noktası haline gelmiştir.

 

Khreshchatyk Caddesi 1.2 km uzunluğundadır.
Başkent’teki Khreshchatyk Caddesi görülmesi gereken yerler arasındadır.

 

10. Kiev’den Bahsetmişken

Hayır, “Chicken Kiev” yemeği Kiev’den gelmiyor. Fransız Mutfağı’ndan etkilenen Rus aristokratlar tarafından doğuya 19. Yüzyılda getirildiği düşünülen bir Fransız tarifi olduğu düşünülmektedir.

11. Bir Zamanlar Avrupa’nın Ekmek Fırınıydı

Bir diğer yanda, ekmek Ukrayna tarihinde ve Ukrayna ekonomisinde büyük öneme sahiptir. Ülke bir zamanlar güçlü tarım endüstrisiyle Avrupa’nın ekmek fırını olarak bilinirdi.

12.Tarihte Önemli Olaylara Tanıklık Eden Bir Ülke

Tarihinde bir çok kez yıkıma uğramış olan Ukrayna 1945’de ChurchillStalin ve Roosevelt’in savaş sonrası Avrupa’sını tartıştığı Yalta Konferansı’na ev sahipliği yapmıştır. Bugün Kırım sınırları içerisinde yer alan Yalta, ülkenin Dış İlişkileri tarafından seyahat edilmesi tavsiye edilmeyen bölgeler arasına alınmıştır.

13. Çernobil ve Hayalet Şehirler

Ülkemizde de uzun süre etkilerinin gözlemlendiği Çernobil Faciası Ukrayna’da gerçekleşmiştir. Bölgedeki terkedilmiş “hayalet” şehirleri, sorumluluğu kabul etmeniz durumunda profesyonel tur ve gezilereşliğinde gezebilirsiniz.

 

Çernobil reaktör kazasının ardından terkedilmiş bölgeye girişler izin ile yapılmaktadır.
Çernobil faciasından sonra bölge resmen hayalet şehir haline gelmiştir.

 

14. Kafeler Diyarı Lviv

Lviv dünyada kişi başına en çok kafe düşen şehirdir.

15. Gaz Lambası ve Ukrayna

Dünyada ilk gaz lambası Lviv’de kullanılmıştır. Gasova L’ampa adlı kafe ise adından da anlaşılacağı üzere, icadın yapıldığı binada hizmet sunmaktadır.

16. Peki Bu Resim Tanıdık Mı?

Instagram’da ve seyahat portallarında sıkça rastladığımız “ Aşk Tüneli – The Tunnel of Love” fotoğrafı Kleven şehri etrafındaki ormanlarda çekilmektedir. Bu tren yolu bir fabrikaya ait özel bir hat olarak çalışmaktadır.

 

Aşk Tüneli
Instagram’da sıkça rastladığımız bu güzel manzara Ukrayna’da bulunan “Aşk Tüneli”dir.

 

17. Dünya’nın En Büyük Uçağı Kiev’de Üretilmiştir

88.4 metre kanat genişliği ve 640,000 kg ağırlık ile Kiev’de üretilen Antonov An-225 Mriya modeli uçak dünyanın en geniş uçağı ünvanına sahiptir.

18. Büyük Bir Askeri Güç

Sovyet Birliği’nin dağılmasının ardından Rusya’nın hemen arkasında Avrupa’nın en büyük ikinciordusuna sahiptir.

19. Kayak Cenneti

Kayakseverler tarafından sıkça bahsedilen tesislere sahiptir. Karpat dağlarında yer alan Bukovel ise 55 km uzunluk ve 15 lift ile bu hatrı sayılır tesisler arasında yerini almaktadır.

 

Bukovel Kayak Merkezi
Bukovel Kayak Merkezi, Ukrayna’nın önemli pistlerinden birisine sahiptir.

 

20. Kahraman Başkent

1941 yılında KievHitler ve Nazi ordusuna karşı yaptığı savuna sayesinde Sovyet Birliği tarafından 1965yılında “kahraman” statüsüne layık görülmüştür. Şehir Hitler tarafından ele geçirilip 600.000 asker esir olarak alınsa da, Kiev savunması büyük öneme sahiptir.

21. Paskalya Bayramına Çok Önem Verirler

Ülkenin farklı bölgelerinin paskalya yumurtalarının dekorasyonu konusunda çok farklı tarzları ve stilleri olduğunu görebiliriz. Sovyet rejimi tarafından bu gelenek yasaklansa da Kuzey ve Güney Amerika’da Ukraynalı göçmenler tarafından devam ettirilmektedir.

22. Müzisyenlere İlham Veren Bir Kültür

Geroge Gershwin’in meşhur Summertime parçası eski bir Ukrayna ninnisinden esinlenilerek ortaya çıkmıştır.

23. Sovyet Kalıntılarını Her Yerde Görmek Mümkündür

Komünist sembol ve cadde isimleri 2015 yılında yasaklansa da 16 metrelik kılıcı, kalkanı ve 62 metreboyuyla “Mother Motherland” heykeli gibi bir çok İkinci Dünya Savaşı anıtlarını her yerde görmek mümkündür.

Heybetli Mother Motherland Heykeli
Neredeyse tüm şehirden görülebilen Mother Motherland yani “Anavatan” heykeli, önemli Sovyet kalıntıları arasındadır.

 

24. Ukrayna Sahilleri’nde Deniz Keyfi

Dalgasız ve sakin sularıyla Karadeniz kıyılarındaki Ukrayna şehirleri tatilciler için vazgeçilmez sahiller arasında yer almaktadır.   Belki bu kıyılar Ukrayna turunuza eklemek istediğiniz lokasyonlar arasına girebilir.

Karadeniz kıyısındaki komşumuz Ukrayna’da deniz manzarası

25. Zengin bir Siyasi Tarihe de Sahiptir

17101748 yıllarında yazılan dünyada ilk sayılabilecek anayasalar ile güçler ayrılığı gibi demokratikstandartları benimsenmiş ve yürürlüğe girmiştir.